ROŚLINY NAS UZDROWIĄ

ROŚLINY NAS UZDROWIĄ

W ramach operacji zorganizowaliśmy warsztaty oraz konferencję, których celem było uświadomienie mieszkańcom jak wielki wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, w szczególności dzieci, mają produkty pochodzenia naturalnego. Puntem wyjścia dla całego projektu było jednak dokonanie „przeglądu” i oceny stanu zdrowia uczestników (dzieci) poprzez wykonanie biorezonansu i analizy składu ciała dzieci z jednej ze szkół podstawowych z obszaru na którym prowadzimy działalność.

Przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym rozpoczęliśmy w dniu 16 kwietnia w siedzibie LGD TUR, gdzie odbyły się inspirujące warsztaty „Ziołowe mycie wydłuża życie”, których celem było pozyskanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu samodzielnego przygotowywania kosmetyków botanicznych. W warsztatach wzięło udział 20 uczestników (choć zainteresowanie było znacznie większe!), a przeprowadziły je dla nas działające pod firmą „Panny Dziewanny” miłośniczki wszystkiego tego, czym obdarza nas natura, byśmy mogli żyć w zdrowiu – Monikę Filipak-Bączyk oraz Agnieszkę Jarząb. Na wstępie obie Panie podzieliły się swoją rozległą wiedzą na temat dobrodziejstwa płynącego z zastosowania ziół. Opowiedziały nam wiele ciekawostek dotyczących przygotowania aromatycznych kosmetyków botanicznych z wykorzystaniem dostępnych z naszych łąk i lasów surowców. Uczestników zapoznano m.in. z wieloma odmianami ziół i roślin, które często mijamy, nie dostrzegając ich i pozostając bez świadomości – jakie pozytywne skutki dla naszego organizmu, może przynieść ich stosowanie.

Wartym dodania jest fakt, iż podczas warsztatów, niezwykle aromatyczny zapach ziół pochodzący ze szklanego destylatora – unosił się w całym budynku. Panie tłumaczyły nam z jakich ziół i w jaki sposób można przygotowywać destylaty, maceraty ziołowe, które później mogą być dalej wykorzystane jako samoistny produkt lub składnik naturalnych kosmetyków – kremów, szamponów, toników etc. Uczestnikom warsztatów nie tylko zaprezentowano oraz wyjaśniono na czym polega destylacja ziół parą wodną, ale także wskazano różnicę pomiędzy maceratami na bazie alkoholu i oliwy, wskazując zarazem ich znaczenie dla „uwolnienia” mocy ukrytej w ziołach.  Podczas warsztatów natomiast wykonano żel do higieny intymnej z wywaru z szyszek olchy, organiczny krem na bazie destylatu borowinowego i olejowe maceraty ziołowe oraz szampon. Każdy z uczestników otrzymał próbki wykonanych kosmetyków oraz zaświadczenie udziału w warsztatach. Spotkanie z zielarkami Moniką i Agnieszką było dla nas ciekawym doświadczeniem i pasjonującą podróżą w głąb urokliwego świata ziół.

Kolejne warsztaty zorganizowane zostały w dniu 23 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Kaczkach Średnich. Warsztaty pt. „KUCHNIA ROŚLINNA Z ŁĄK I LASÓW” miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie dzikiej kuchni, tj. tradycji wykorzystania ziół w kuchni pochodzących z łąk i lasów. Przeprowadzone one zostały przez Natalię Olejnik – Prezes Fundacji Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „INPSPEKT”, która łączy specjalistyczną wiedzę botaniczną z dziko spotykanymi roślinami do tworzenia niebanalnych posiłków, a sposób życia naszych przodków traktuje jako inspirację do tworzenia przepisów na dania współczesne. Na wstępie wyruszyliśmy na łąkę oraz do lasu, gdzie wspólnymi siłami zebraliśmy rośliny, które później zostały wykorzystane do przygotowania potraw. Podczas spaceru Pani Natalia wskazała uczestnikom nazwy zarówno polskie jak i łacińskie roślin leczniczych i jadalnych, które napotkaliśmy oraz omówiła ich sposób zbierania. Ponadto przedstawiła nam  historie i ciekawostki etnobotaniczne oraz właściwości lecznicze zebranych ziół. Po obfitych zbiorach udaliśmy się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie poddaliśmy rośliny obróbce i przyrządziliśmy potrawy inspirowane kuchnią słowiańską i wielkopolską. Wśród naszych potraw znalazła się odżywcza jajecznica z krwawnikiem, treściwe placki z pokrzywą i podagrycznikiem, soczysty makaron z pesto z pokrzywy, mniszka i tasznika, pożywna zupa z mniszka, krwawnika i pokrzywy, lekka sałatka z bluszczykiem kurdybankiem, jasnotą, pysznogłówką i octem balsamicznym, a także pyszne a’ la szparagi z świeżego chmielu. Co więcej, przygotowaliśmy przeciwzapalny napar z czeremchy i wiązówki. Każdy z uczestników po degustacji dań był pozytywnie zaskoczony jak interesująca i wyśmienita może być kuchnia z wykorzystaniem roślin z naszych łąk i lasów.

 

Ostatnim z zadań, o charakterze podsumowującym była zorganizowana w dniu 25 kwietnia konferencja pt. „LEKARZ LECZY – NATURA UZDRAWIA”. Powyższe spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na problemy współczesnego świata, do których zaliczyć możemy między innymi oddziaływanie człowieka na środowisko oraz wpływ żywności na zdrowie psychofizyczne człowieka, w szczególności dzieci. W konferencji udział wzięło 61 osób, w tym dyrektorzy placówek edukacyjnych, na rzecz których spółdzielnia świadczy usługi zbiorowego żywienia.

Konferencję otworzyła Prezes Spółdzielni Pani Magdalena Ciołek, która wskazała jaki cel i idee przyświecały projektowi. Jak wskazała – realizując go, spółdzielnia chciała uświadomić mieszkańcom, że rośliny zawsze stanowiły cenne wzbogacenie diety ludzi, z uwagi na specyficzne właściwości prozdrowotne i przyprawowe. Projekt miał pokazać uczestnikom możliwość samodzielnego wykorzystania ziół, szczególnie tych dziko rosnących, w codziennej kuchni oraz w kosmetologii. Ponadto miał on uwrażliwić lokalną społeczność na kwestie ochrony środowiska naturalnego oraz zwrócić uwagę na fakt, że przyszłość kolejnych pokoleń zależy od jakości środowiska naturalnego, że człowiek nie powinien dążyć do dominacji nad nim, lecz do współistnienia.

Jako pierwszy prelegent wystąpiła Pani dr Agnieszka Krzemińska – wieloletnia pasjonatka medycyny chińskiej, konsultant dietetyczny, propagator w wiedzy o  naturalnych metodach utrzymania zdrowia i  zapobiegania chorobom oraz wykładowca na licznych uczelniach w Polsce. Pani Doktor wygłosiła wykład o mocy płynącej z natury, uwrażliwiając uczestników na fakt wpływu diety na zdrowie człowieka. Uczestnicy mogli usłyszeć – co tak naprawdę przesądza o kondycji zdrowotnej człowieka, jak niszczycielski wpływ mają tłuszcze trans, cukier i nadmierne spożycie białka zwierzęcego. Pani Agnieszka wskazała produkty, jakie winniśmy wyeliminować z diety, jakie zredukować do minimum, a których na naszym stole powinno być najwięcej. W tym wypadku podkreśliła dobroczynny wpływ diety roślinnej oraz obaliła mit, że białko zwierzęce jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju człowieka. Dla przykładu pokazała uczestnikom sposób łączenia potraw na bazie roślin, zawierających wszystkie niezbędne aminokwasy, pozwalające  uzyskać pełnowartościowe białko. Znaczna część wykładu poświęcona była także filozofii życia wywodzącej się z medycyny chińskiej.

Dalej zostaliśmy wnikliwie wprowadzeni w świat mikroorganizmów przez Pana Sławomira Gackę. Wykładowca podkreślił rolę mikroorganizmów, mających zbawienne korzyści dla naszego organizmu oraz dla całego życia na ziemi.  Pan Sławomir pełni funkcję Dyrektora Krajowego Centrum Mikroorganizmów w Bratuszynie, jest właścicielem firmy ProBiotics Polska, założycielem Instytutu Technologii Mikrobiologicznych oraz prelegentem podczas konferencji i sympozjów dotyczących natury i roli mikroorganizmów w przyrodzie. Pan Gacka swój wykład rozpoczął słowami: „Częste mycie, skraca życie”, by później rozwinąć wątek i wyjaśnić, że sterylność, do której dziś tak dążymy, nie jest wcale tak dla nas dobra, że stosowanie środków chemicznych, czy środków higieny osobistej pozbawia nas naturalnej warstwy ochronnej skóry. Wykład Pana Sławomira Gacki uświadomił uczestnikom, że około dwóch kilogramów naszego ciała to bakterie – te pożyteczne oraz te niechciane, że są one tak „stare” jak nasz wszechświat, że od nich zależy nie tylko stan naszego zdrowia psychicznego, ale i umysłu. Ciekawym aspektem było odniesienie się do roli w naszym organizmie Helicobacter pylori – bakterii, która często uporczywie zwalczamy, a która jest także dla naszego organizmu potrzebna. Wykład zakończony został apelem, byśmy się często całowali, bowiem poprzez jeden pocałunek przenosimy 80 mln bakterii.

Tuż po krótkiej przerwie podczas, której zaproszeni goście mogli zasmakować potraw przygotowanych dosłownie z łąk znajdujących się na naszej ziemi, przygotowanych osobiście przez Szefową Kuchni Spółdzielni Socjalnej „POWRÓCISZ TU” Panią Arletę Jakubowską, odbyła się kolejna prelekcja. Pani Kinga Andrzejewska zatrudniona na stanowisku dietetyka w Spółdzielni przedstawiła podsumowanie wyników badań przeprowadzonych przez Panią Annę Durkiewicz wśród uczniów szkoły podstawowej w Kaczkach Średnich. Z zaprezentowanych danych wynika, że dzieci już w wieku wczesno szkolnym mają niedobory wielu witamin, a także nadmiar tkanki tłuszczowej i podwyższony cholesterol, których źródłem są nadmierna ilość pożywienia zawierającego białko zwierzęce i cukier, zbyt mała ilość produktów roślinnych oraz brak aktywności fizycznej.

Następnie wykład przeprowadziła znana osobowość telewizyjna, kucharz, dziennikarz kulinarny, propagator zdrowego żywienia, założyciel Fundacji „Szkoła na Widelcu”, a także autor i współautor licznych publikacji książkowych i artykułów prasowych – Pan Grzegorz Łapanowski. Pan Grzegorz Łapanowski z ogromnym entuzjazmem i nadzieją przedstawił działalność Fundacji Szkoła na Widelcu, zachęcając obecnych, by włączyli się w zainicjowaną przez niego ogólnopolską akcję, by wspólnie gotować z dziećmi i uczyć je dokonywać dobrych, a przede wszystkim zdrowych wyborów. W swym wystąpieniu odniósł się także do kwestii ochrony środowiska, w tym wciąż rosnącej ilości spożywanego mięsa oraz Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmierci (1,6 mln km2).

Po wszystkich wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny z udziałem prelegentów, podczas którego także i uczestnicy  mogli zadawać pytania. W tym miejscu także Prezes Spółdzielni przypomniała jak trudne były początki działalności spółdzielni, kiedy to rodzice, dzieci i grono pedagogiczne niejednokrotnie z wątpliwością, a nawet krytyką odnosili się do serwowanych przez spółdzielnię dań. Trzeba było czasu, by dzieci zaakceptowały na przykład kompot, czy wodę z cytryną zamiast kupowanego do rozcieńczenia, sztucznego i bardzo słodkiego soku. Nie wszystko jednak udało się wprowadzić, co więcej z wielu dań zrezygnowano pod naciskiem uwag płynących ze szkół. Jedynie to, czego nikt i nic nie jest w stanie zmienić to fakt, że spółdzielnia nigdy nie będzie używała do przygotowania swych dań sztucznych dodatków, zawierających glutaminian sodu, czy inne wzmacniacze smaku!

Realizując nasz projekt chcieliśmy pokazać, iż zdrowa kuchnia roślinna jest nie tylko tania, ale przede wszystkim zdrowa, co więcej może ona stanowić doskonałą okazję do obcowania z naturą, zgłębiania tajników wiedzy, czy rodzinnego wypoczynku w poszukiwaniu roślin i kwiatów jadalnych. Nasz projekt miał zwrócić także uwagę na problemy, z jakimi borykamy się obecnie w zakresie ochrony środowiska naturalnego, wymierania pszczół, utraty bioróżnorodności, braku umiejętności wykorzystania tego, co oferuje nam matka natura w codziennym życiu, w tym kuchni, kosmetologii i medycynie.

Zadania zrealizowane zostały w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Budowanie odpowiedzialności za dziedzictwo lokalne (w oparciu o zasoby: naturalne, kulturowe, rekreacyjne) Poddziałanie 19.2 „Wparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020.

 

Gotujemy z pasją

Gotujemy z pasją

Nasza Spółdzielnia zrodziła się z pasji i miłości do gotowania. Z biegiem lat, coraz silniejszych ... są jak wierne towarzyszki naszej drogi zawodowej...

Inni o nas

Inni o nas

Działalność Spółdzielni doceniają media, a my doceniamy ich kunszt dziennikarski za promowanie tego, co zdrowe i dobre

Szybka dostawa

Szybka dostawa

Posiadamy własną "flotę" - nasze trzy niezawodne auta, które od poniedziałku do piątku w godzinach: od 12 i od 13 dostarczają Państwu ugotowane przez nas dania

dotacje EU