HISTORIA ŻYCIA I (NIE) PRZEMIJANIA

HISTORIA ŻYCIA I (NIE) PRZEMIJANIA

Projekt „Historia czasu i (nie)przemijania”, który mieliśmy przyjemność zrealizować był projektem nowatorskim, którego koncepcja zasadzała się na zaangażowaniu w jego realizację – mieszkańców, reprezentujących różne grupy pokoleniowe. Działo się to za sprawą włączenia mieszkańców – seniorów w proces tworzenia scenariusza, do którego inspiracją były prawdziwe wydarzenia z ich życia. Przez dwa miesiące spotykaliśmy się z seniorami, by zarejestrować ich wspomnienia, a następnie pod okiem Małgorzaty Kałędkiewicz Pawłowskiej i Marcina Trzęsowskiego aktorów z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i przy wsparciu występujących w sztuce aktorów, stworzyć scenariusz. Scenariusz niebanalny, bowiem każdy oglądając spektakl, mógł w nim odnaleźć opowieść ze swego życia. Scenariusz można by rzec – to dzieje ludzi prawdziwych, z naszego z sąsiedztwa. Sam spektakl – który mieliśmy okazję zobaczyć w dniu 2 lipca 2015 roku w kaliskim teatrze, a następnie w dniu 2 października tego samego roku w goszczanowskim domu kultury, stanowił esencję kilkumiesięcznej, wytężonej pracy scenicznej młodszej i starczej społeczności naszego obszaru oraz prowadzących warsztaty teatralne aktorów.

Wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości, często przywoływały w pamięci seniorów nie tylko te radosne, ale i przejmujące chwile. Odzwierciedleniem tego były poszczególne sceny spektaklu, które tak jak w życiu – na przemian wywoływały radość i wzruszenie. Cała sztuka – jak sam tytuł wskazuje „Historia życia i (nie)przemijania” jest sztuką o przemijaniu i zarazem odradzaniu. To wreszcie sztuka o wartościach, które dziś w pośpiechu i gonitwie, niekiedy bezpowrotnie tracimy.

Aktorzy – seniorzy w niej występujący przełamali strach, przeciwstawili się konwenansom, dowodząc, że podejmowanie wyzwań w każdym wieku jest możliwe. Ich dusze mimo upływu lat, nadal są młode i radosne, nadal pełne wigoru i chęci do działania. Młodość, czy starość nie mają tu znaczenia. Ważna jest świadomość nieprzemijania…

Projekt zrealizowano w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Spektakl zarejestrowano na płycie DVD. Płytę można otrzymać w Barze Mlecznym Spółdzielni Socjalnej Powrócisz tu, przy ul. Kączkowskiego 6 oraz w siedzibie Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. w Krwonach 32, w gminie Brudzew.

Realizacja tego projektu to była piękną i przejmująca lekcja życia i pokory.

Gotujemy z pasją

Gotujemy z pasją

Nasza Spółdzielnia zrodziła się z pasji i miłości do gotowania. Z biegiem lat, coraz silniejszych ... są jak wierne towarzyszki naszej drogi zawodowej...

Inni o nas

Inni o nas

Działalność Spółdzielni doceniają media, a my doceniamy ich kunszt dziennikarski za promowanie tego, co zdrowe i dobre

Szybka dostawa

Szybka dostawa

Posiadamy własną "flotę" - nasze trzy niezawodne auta, które od poniedziałku do piątku w godzinach: od 12 i od 13 dostarczają Państwu ugotowane przez nas dania